fbpx
Close

5 języków miłości czyli jak budować a nie rujnować relację partnerską

Przez większą część  mojego życia czułam się niekochana. Oczywiście, że nie zawsze i nie codziennie. Bywały piękne chwile 🙂 , jednak głównie cierpiałam.

Braki w miłości powstają w dzieciństwie. Jeśli nasi rodzice nie kochali samych siebie, to nie byli w stanie w sposób zdrowy okazywać nam miłość.

Powiem szczerze,że kiedy wracam wspomnieniami do mojego dzieciństwa, to jakoś nie mogę sobie przypomnieć, aby moi rodzice mnie przytulali i mówili mi, że mnie kochają. To wspaniała recepta na poczucie bycia niekochaną i nie wartościową w dorosłym życiu.

Na szczęście to nie jest wyrocznia. Poprzez pracę z wewnętrznym dzieckiem możemy uzdrowić naszą przeszłość i pokochać siebie.

Dodatkowo będąc w relacji partnerskiej polecam nauczyć się we właściwy sposób okazywać i przyjmować miłość.

Kiedy porozmawiasz ze swoim partnerem i nauczysz go swojego języka miłości, wtedy masz dużą szansę na to, aby czuć się kochana.

Czym są języki miłości?

To sposoby na odbieranie i dawanie miłości.

Mamy 5 języków miłości. Przeczytaj ich opis uważnie i zastanów się, który jest Twój.

Od razu uprzedzam, że możesz odnieść wrażenie, że masz je wszystkie 🙂 . Ja kiedy pierwszy raz dowiedziałam się o nich, byłam pewna, że mam wszystkie pięć… możesz mieć podobnie. Jednak zapewniam Cię, masz jeden główny, który z moją pomocą będziesz mogła odkryć.

Uwaga: Zazwyczaj nasz sposób okazywania miłości jest taki sam jak odbierania… i wiesz co? to nie działa.

Dlatego kiedy przeczytasz ten tekst do końca i odkryjesz swój język odbierania miłości, wtedy koniecznie poproś swojego partnera, żeby zrobił dokładnie to samo. Dzięki temu Twój ukochany będzie wiedział co ma robić, abyś czuła się przez niego kochana, jak również i Ty znajdziesz “klucz” do jego serca.

To jak zaczynamy?

PIERWSZY JĘZYK MIŁOŚCI TO JĘZYK AKCEPTACJI:

Zastanów się czy w momencie kiedy Twój partner mówi Ci o tym jaka jesteś piękna i mądra, to czy wtedy czujesz się przez niego kochana?
A może kiedy chwali ugotowany przez Ciebie obiad?
Język akceptacji mają osoby, które muszą wyraźnie usłyszeć, że są wspaniali, wartościowi i że się ich docenia i kocha.
Jeśli tak masz, to nie wystarczy kiedy raz usłyszysz że jesteś piękna lub że bardzo smacznie gotujesz. Ty tego potrzebujesz słuchać najczęściej jak się da. Dopiero wtedy czujesz się prawdziwie kochana przez swojego partnera.
Język akceptacji bardzo często mają  również mężczyźni.
Oni uwielbiają słyszeć o tym, jacy są mądrzy i jaką mają wszechstronną wiedzę. To oni na wszystkim się znają. Jeśli Twój partner to potwierdzi, to już wiesz co masz robić 🙂

Dlaczego potrzebujemy słów akceptacji?
Doceniania i chwalenia potrzebują osoby, które jako dzieci bardzo często słyszały słowa krytyki, którym ciągle mówiono, że robią coś nie tak lub którym wmawiano, że są głupi i nic w życiu nie osiągną.
Każdy z nas lubi być chwalony i doceniany, to normalne, z tym, że osoby wychowane w domu w którym dominowało karanie i wytykanie błędów potrzebują tego szczególnie.

DRUGI JĘZYK MIŁOŚCI TO JĘZYK SPĘDZANIA CZASU:

Są ludzie, którzy czują się kochani, kiedy spędza się z nimi czas. I nie mówię tu o tym, że mąż siedzi przy komputerze a żona czyta książkę… nie, to nie to 🙂

Mówię tu o aktywnym spędzaniu czasu. Pójściu razem do kina, na spacer, do restauracji, a jeśli w domu, to możecie wspólne oglądać film z tym, że nie w osobnych fotelach, tylko razem na kanapie, blisko siebie.

Skąd te braki?

Głównie dotyczy to osób, które jako dzieci czuły się opuszczone przez swoich rodziców. Mogły być często oddawane do babci lub pod skrzydła opiekunki. Mogło być też tak, że mama była zawsze w domu, z tym, że emocjonalnie niedostępna. Bo co z tego, że fizycznie była obecna, kiedy pochłonięta swoimi sprawami, na dziecko za specjalnie nie zwracała uwagi.

TRZECI JĘZYK MIŁOŚCI TO JĘZYK PREZENTU:

Są ludzie, którzy potrzebują dostać coś “fizycznego”, żeby czuć się kochanym. Nie myśl, że są to materialiści, to nie o to chodzi. Oni mogą dostać prezent, który nie przedstawia żadnej materialnej wartości. Chodzi o to, żeby to było coś, co można dotknąć i zobaczyć.

Ta potrzeba często nie wypływa z niezaspokojonych potrzeb dziecka. Dotyczy ona osób, które mają taką strukturę emocjonalno – psychiczną, że potrzebują fizycznego kontaktu z rzeczami.
Może być również tak, że dziecko dorastało w domu, w którym pieniędzy starczało tylko na tak zwane przetrwanie. W takiej sytuacji nikt nie myślał o prezentach. Jeśli taka sytuacja miała miejsce to jest rzeczą oczywistą, że w dorosłym życiu powstaje potrzeba otrzymywania prezentów.

CZWARTY JĘZYK MIŁOŚCI TO JĘZYK SŁUŻBY:

Są osoby, które czują się kochane, kiedy ktoś wykonuje dla nich jakąś czynność.
Przykładowo: żona codziennie odbiera dziecko z przedszkola. Któregoś dnia dzwoni do niej mąż i mówi “kochanie, dzisiaj ja odbiorę naszą córeczkę”. W takiej sytuacji żona ma poczucie bycia kochaną.
Dlaczego?

Ponieważ teraz dostaje wsparcie.
Możliwe, że jako dziecko ze wszystkim musiała radzić sobie sama. Nie miała poczucia wsparcia od innych, przez to czuła się nieważna i nie kochana. Teraz dostając wsparcie, czuje miłość.

PIĄTY JĘZYK MIŁOŚCI TO JĘZYK DOTYKU:

Językiem dotyku posługują się osoby, które czują się kochane, kiedy czują fizyczny kontakt: przytulanie, całowanie czy trzymanie się za rękę na spacerze.

Dowiedziono naukowo, że małe dzieci pozbawione dotyku umierają.
Dlatego osoby, które w dzieciństwie bardzo rzadko były przytulane, w dorosłym życiu dotyk odbierają jak eliksir miłości.

Jeśli masz tak jak ja, i wydaje Ci się że masz wszystkie lub prawie wszystkie języki miłości to proponuję, abyś odpowiedziała na dwa pytania:

1/ Wróć wspomnieniami do ostatnich 3 miesięcy Twojego życia i zastanów się w jakiej sytuacji ze swoim partnerem czułaś się kochana?
2/ Przypomnij sobie moment kiedy czułaś się źle, myślałaś, że to co jest między Wami nie ma za bardzo sensu,czegoś Ci brakowało, czułaś się nie kochana.. czego Ci wtedy brakowało?…dotyku?…może zapomniał zadzwonić?….lub był tak pochłonięty swoimi sprawami, że nie miał dla Ciebie czasu?

Kiedy odpowiesz sobie na te dwa pytania, odkryjesz Swój główny język odbierania miłości.

Teraz przyszedł czas, aby Twój partner odnalazł również Swój.

To jest naprawdę bardzo ważne. Bo wyobraź sobie taką sytuację, że Twoim językiem odbierania miłości jest dotyk – uwielbiasz być przytulana i dotykana. W związku z tym możesz często podchodzić do partnera i go przytulać, całować przed wyjściem do pracy, brać za rękę na spacerze. I co?.. on mając język akceptacji, pomimo Twoich starań nie będzie czuł się kochany. On potrzebuje słownego potwierdzenia o jego wyjątkowości i mądrości.

Wiedza ta stosowana w praktyce może wiele wnieść dobrego do Twojej relacji partnerskiej.

Moim głównym językiem przyjmowania miłości jest język akceptacji. Bardzo lubię słyszeć o tym, że ktoś mnie kocha.

A jaki jest Twój język?

Swoim odkryciem podziel się ze mną proszę w komentarzu.

Z Miłością, Anabelle

 

Jeśli chcesz poczuć się bezpieczna i zaopiekowana to posłuchaj darmowej medytacji "Połączenie z Matką Ziemią", która z pewnością Ci w tym pomoże.

Z miłością, Anabelle Sanchez

Mam na imię Anabelle i jestem nauczycielką duchową.  Pomagam kobietom w relacji partnerskiej czuć się szczęśliwe i wolne. Moją misją jest, aby kobiety pokochały siebie i połączyły się ze swoim sercem.

Sesja online

Transformujące spotkanie w stronę pokochania siebie i odzyskania swojej mocy

Podziel się: